TLVY42N1P2-34
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLVY42N1P2-34
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
LED YELLOW CLEAR 3MM T/H
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Wavelength - Peak :
585nm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Reverse Voltage-Max :
6V
Mounting Type :
Through Hole
Viewing Angle :
170°
Shape :
Cylindrical
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Color :
Yellow
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Voltage-Max :
3V
Packaging :
Bulk
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.4V
Package / Case :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Test :
15mA
Wavelength - Dominant :
588nm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Configuration :
Standard
Mount :
Through Hole
Luminous Intensity :
50 mcd
Operating Temperature (Max) :
100°C
Number of Terminations :
2
T-code :
T-1
Lens Size :
3.40mm Dia
Height :
3.2mm
Packing Method :
Bag
Additional Feature :
High Reliability
Number of Pins :
2
Forward Current-Max :
0.03A