TLV707185PDQNR
Mfr.Part #
TLV707185PDQNR
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.85V 200MA 4X2SON
Output Voltage :
1.85V
Mount :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output :
200mA
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Dropout Voltage1-Nom :
0.25V
Dropout Voltage :
250mV
Thickness :
370μm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage Dropout (Max) :
0.36V @ 150mA
Output Type :
FIXED
Input Voltage Absolute-Max :
6V
PSRR :
70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
Terminal Pitch :
0.65mm
Control Features :
Enable
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Quiescent Current :
25μA
Input Voltage (Min) :
2V
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Base Part Number :
TLV707185
Length :
1mm
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Width :
1mm
Min Current Limit :
240mA
Number of Terminations :
4
Height :
400μm
Packing Method :
TR
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage 1 :
1.85V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
4
Datasheets
TLV707185PDQNR
Texas Instruments TLV707185PDQNR
[Voltage Regulators - Linear Texas Instruments TLV707185PDQNR] Overview
Introducing the TLV707185PDQNR by Texas Instruments, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the stringent demands of modern electronic applications. This innovative IC regulator offers a stable output voltage of 1.85V with a maximum current rating of 200mA, ensuring reliable performance in various power management scenarios.
TLV707185PDQNR Features
  • Stable output voltage of 1.85V
  • Maximum current rating of 200mA