TLV707135DQNR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLV707135DQNR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.35V 200MA 4X2SON
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Base Part Number :
TLV707135
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Voltage 1 :
1.35V
Width :
1mm
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Thickness :
370μm
Number of Pins :
4
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Outputs :
1
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
4
Output Type :
FIXED
Height :
400μm
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.35V
Number of Regulators :
1
Surface Mount :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Length :
1mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Input Voltage (Min) :
2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Dropout Voltage1-Nom :
0.25V
PSRR :
70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
Terminal Form :
NO LEAD
Control Features :
Enable
Current - Output :
200mA
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Number of Functions :
Datasheets
TLV707135DQNR
Texas Instruments TLV707135DQNR
Voltage Regulators - Linear Texas Instruments TLV707135DQNR Overview
Introducing the TLV707135DQNR from Texas Instruments, a leading name in integrated circuits. This IC REG LINEAR 1.35V 200MA 4X2SON is engineered to deliver precision and reliability in voltage regulation applications. With its compact 4x2SON package, it offers unparalleled performance in a small footprint, making it ideal for a wide range of industrial and commercial applications.
TLV707135DQNR Features
  • Stable 1.35V output voltage
  • Maximum output current of 200mA