TLV320AIC3256IYZFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLV320AIC3256IYZFT
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
42-UFBGA, DSBGA
Datasheet
Download
Description
IC STEREO AUD CODEC LP 42DSBGA
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
CODECS
Height :
625μm
Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ :
93 / 100
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Interface :
I2C, SPI, Serial
Max Supply Voltage :
3.6V
Number of ADCs / DACs :
2 / 2
Power Consumption :
5mW
Voltage - Supply, Digital :
1.26V~1.95V
Width :
3.25mm
Min Supply Voltage :
1.1V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Pins :
42
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
BOTTOM
Type :
Stereo Audio
Length :
3.75mm
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
42
Voltage - Supply, Analog :
1.5V~1.95V
Data Interface :
I²C, Serial, SPI™
JESD-609 Code :
e1
Number of A/D Converters :
2
Series :
PowerTune™
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
Resolution (Bits) :
32 b
Number of Functions :
1
Package / Case :
42-UFBGA, DSBGA
ECCN Code :
EAR99
Sampling Rate :
192 ksps
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Sigma Delta :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ :
93 / 100
Number of Analog Inputs :
6
Base Part Number :
TLV320AIC3256
Mount :
Surface Mount
Number of Analog Outputs :
4
Factory Lead Time :
6 Weeks
Power Supplies :
1.8V