TLV2170IDGKR
Mfr.Part #
TLV2170IDGKR
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8VSSOP
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
Length :
3mm
Number of Functions :
2
Slew Rate :
0.4V/µs
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Supply :
125μA
Width :
3mm
Package / Case :
Number of Terminations :
8
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
2V
Output Type :
Rail-to-Rail
Unity Gain BW-Nom :
1200 kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Number of Pins :
8
Current - Input Bias :
10pA
Number of Circuits :
1
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
2.7V~36V ±1.35V~18V
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Form :
Gull wing
Thickness :
970μm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Common Mode Rejection Ratio :
110 dB
Amplifier Type :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.07mm
Mounting Type :
Surface Mount
Common-mode Reject Ratio-Min :
95 dB
Base Part Number :
TLV2170
Gain Bandwidth Product :
1.2MHz
Current - Output / Channel :
17mA
Surface Mount :
yes
Voltage - Input Offset :
500μV
Number of Channels :
2
Datasheets
TLV2170IDGKR
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments TLV2170IDGKR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:TLV2170, Number of Channels:2, TLV2170IDGKR pinout, TLV2170IDGKR datasheet PDF, TLV2170IDGKR amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments TLV2170IDGKR ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.