TLV1117-18CDRJR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLV1117-18CDRJR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA 8SON
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Input Bias Current :
5mA
Package / Case :
8-WDFN Exposed Pad
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 21 hours ago)
Length :
4mm
JESD-609 Code :
e4
Output Type :
FIXED
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 800mA
Min Current Limit :
800mA
Max Output Current :
800mA
Operating Temperature :
0°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Regulators :
1
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Min Output Voltage :
1.8V
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Radiation Hardening :
No
Dropout Voltage1-Nom :
1.2V
PSRR :
75dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) :
15V
Number of Outputs :
Number of Terminations :
8
Packing Method :
TR
Output Voltage :
1.8V
Dropout Voltage :
1.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Thickness :
670μm
Base Part Number :
TLV1117
Quiescent Current :
5mA
Min Input Voltage :
3.2V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
4mm
Voltage Tolerance-Max :
3%
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Output Configuration :
Positive
Pin Count :
8
Height :
800μm
Number of Pins :
Max Output Voltage :
1.8V
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage 1 :
1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TLV1117-18CDRJR
Texas Instruments TLV1117-18CDRJR
[Voltage Regulators - Linear Texas Instruments TLV1117-18CDRJR] Overview
Introducing the TLV1117-18CDRJR by Texas Instruments, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the demands of modern electronic applications. This IC regulator boasts a precise output voltage of 1.8V, coupled with a robust 800mA current capability, ensuring stable and reliable power delivery to your circuits.
TLV1117-18CDRJR Features
  • Precision Linear Regulation: Ensures consistent and accurate output voltage of 1.8V, critical for sensitive electronic systems.
  • High Current Capability: With a maximum output current of 800mA, this regulator can power a variety of components simultaneously.