TLUG2400-MS21Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLUG2400-MS21Z
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
LED GREEN DIFFUSED 1.8MM T/H
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Max) :
100°C
T-code :
T-3/4
Lens Size :
1.80mm Dia
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wavelength - Peak :
565nm
Number of Functions :
1
Overall Height :
2.9mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Luminous Intensity :
2.0 mcd
Packing Method :
Tape and Reel
Size / Dimension :
3.30mm Lx2.40mm W
Package / Case :
Radial
Lens Transparency :
Diffused
Current - Test :
20mA
Mounting Type :
Through Hole
Forward Current-Max :
0.03A
Color :
Green
Configuration :
Standard
Height (Max) :
3.60mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Terminations :
2
Lens Style :
Round with Domed Top
Viewing Angle :
40°
HTS Code :
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Millicandela Rating :
10mcd
Surface Mount :
No
Forward Voltage-Max :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.4V