TLS810C1EJV33XUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLS810C1EJV33XUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA DSO8
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Terminations :
8
Mount :
Surface Mount
Length :
4.9mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Control Features :
Reset
Published :
Accuracy :
2 %
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Quiescent (Iq) :
10μA
Voltage Dropout (Max) :
0.65V @ 100mA
Pbfree Code :
yes
Dropout Voltage :
250mV
Number of Pins :
8
Factory Lead Time :
20 Weeks
Output Voltage 1 :
3.3V
Max Supply Voltage :
40V
Min Current Limit :
110mA
Max Output Current :
100mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Max) :
42V
Min Input Voltage :
2.75V
Width :
3.9mm
Quiescent Current :
8.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Supply (Max) :
15µA
Output Voltage :
3.3V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Halogen Free :
Halogen Free
Output Configuration :
Positive
PSRR :
60dB (100Hz)
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Number of Regulators :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
Nominal Output Voltage :
3.3V
Series :
Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
Watchdog Timer :
No
Introducing Voltage Regulators - Linear Infineon Technologies TLS810C1EJV33XUMA1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, TLS810C1EJV33XUMA1 pinout, TLS810C1EJV33XUMA1 datasheet PDF, TLS810C1EJV33XUMA1 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Infineon Technologies TLS810C1EJV33XUMA1 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Infineon Technologies TLS810C1EJV33XUMA1
Voltage Regulators - Linear Infineon Technologies TLS810C1EJV33XUMA1 Overview
With its compact DSO8 package and impressive specifications, including a fixed output voltage of 3.3V and a maximum output current of 100mA, the TLS810C1EJV33XUMA1 is the ideal choice for engineers and designers seeking reliability and efficiency in their power management solutions.