TLS203B0LDV33XUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLS203B0LDV33XUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
10-TFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA TSON-10
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package / Case :
10-TFDFN Exposed Pad
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Supply (Max) :
12mA
Voltage - Input (Max) :
20V
Reference Voltage :
1.22V
Control Features :
Enable
Lead Free :
Lead Free
Series :
Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
Quiescent Current :
30A
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
26 Weeks
Terminal Position :
Dual
Min Current Limit :
320mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.3mm
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Number of Terminations :
10
Min Input Voltage :
3.8V
Nominal Output Voltage :
3.3V
PSRR :
65dB (120Hz)
Output Configuration :
Positive
Width :
3.3mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage Dropout (Max) :
0.4 @ 300mA
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dropout Voltage :
200mV
Number of Functions :
1
Current - Quiescent (Iq) :
60μA
Max Supply Voltage :
20V
Output Voltage 1 :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
10
Max Output Current :
300mA
Output Voltage :
3.3V
Accuracy :
2.5 %
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Regulators :
1
Terminal Pitch :
0.5mm
Published :
Mount :
Surface Mount
Watchdog Timer :
No
Infineon Technologies TLS203B0LDV33XUMA1
[Voltage Regulators - Linear Infineon Technologies TLS203B0LDV33XUMA1] Overview
Introducing the TLS203B0LDV33XUMA1 from Infineon Technologies, a cutting-edge linear voltage regulator integrated circuit meticulously engineered to deliver superior performance and reliability. Designed with precision and efficiency in mind, this IC regulator ensures stable output voltage of 3.3V with a robust current handling capacity of 300mA, making it an ideal choice for a wide array of industrial applications.
TLS203B0LDV33XUMA1 Features
  • Highly reliable linear voltage regulation
  • Output voltage of 3.3V
  • Maximum current capacity of 300mA