TLN6158M010R0055
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLN6158M010R0055
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
6030 (15075 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1500UF 20% 10V 6030
Stock
947
In Stock :
947
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
150μA
ECCN Code :
EAR99
Height :
2mm
Voltage - Rated DC :
10V
Depth :
7.5mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1500μF
Case Code (Imperial) :
6030
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm
Dielectric Material :
Tantalum
Length :
14.5mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current :
1.84A
Tolerance :
±20%
Voltage :
10V
Factory Lead Time :
31 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Series :
TLN, PulseCap™
Type :
Molded
REACH SVHC :
No SVHC
Manufacturer Size Code :
6
Polarity :
Polar
Package / Case :
6030 (15075 Metric)
Size / Dimension :
0.571Lx0.295W 14.50mmx7.50mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Published :
2011
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Shape :
J BEND
Datasheets
TLN6158M010R0055
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TLN6158M010R0055 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:10V, Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, Package / Case:6030 (15075 Metric), Number of Terminations:2, TLN6158M010R0055 pinout, TLN6158M010R0055 datasheet PDF, TLN6158M010R0055 amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TLN6158M010R0055 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.