TLM2BER068JTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLM2BER068JTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.068 OHM 5% 1/2W 1206
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Width :
1.55 mm
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Resistors
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Resistance :
68 mOhms
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
TE Connectivity
Series :
TLM
Length :
3.05 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Termination :
2 Terminal
Application :
Current Sense
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Height - Seated (Max) :
0.028 (0.70mm)
Supplier Device Package :
Base Product Number :
TLM2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Composition :
Metal Foil
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
Cut Tape
Product Type :
Current Sense Resistors
Features :
Current Sense
Height :
0.55 mm
Datasheets
TLM2BER068JTD
TE Connectivity AMP Connectors TLM2BER068JTD
TLM Series, Metal Foil, 68 mOhms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C