TLJA107M006R0800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLJA107M006R0800
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 1206
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
6µA
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
2
Type :
Molded
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
J BEND
Manufacturer Size Code :
A
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Tantalum
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Case Code (Metric) :
3216
Factory Lead Time :
21 Weeks
Depth :
1.6mm
Series :
TLJ
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
100μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Imperial) :
1206
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
Published :
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
306mA
Height :
1.8mm