TLE72732GV33XUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLE72732GV33XUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 180MA DSO14
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Dropout Voltage :
250mV
Output Configuration :
Positive
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 180mA
PSRR :
60dB (100Hz)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quiescent Current :
28µA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
14
Accuracy :
2 %
Factory Lead Time :
14 Weeks
Base Part Number :
TLE7273
Output Voltage :
3.3V
Series :
Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
Min Current Limit :
200mA
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage 1 :
3.3V
Min Input Voltage :
4.2V
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Form :
Gull wing
Number of Regulators :
1
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
14
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Bias Current :
28µA
Voltage - Input (Max) :
45V
Current - Quiescent (Iq) :
36μA
Length :
8.75mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Max Output Current :
180mA
Width :
4mm
Operating Temperature :
-40°C~150°C