TLE72732GV26XUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLE72732GV26XUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.6V 180MA DSO14
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Watchdog Timer :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Number of Regulators :
1
Series :
Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
Dropout Voltage :
250mV
Accuracy :
2 %
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
Quiescent Current :
28A
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Form :
Gull wing
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
36μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 180mA
PSRR :
60dB (100Hz)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Min Current Limit :
200mA
Max Supply Voltage :
45V
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
14
JESD-609 Code :
e3
Nominal Output Voltage :
2.6V
Voltage - Input (Max) :
45V
Published :
Output Type :
FIXED
Output Voltage :
2.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
8.75mm
Output Voltage 1 :
2.6V
Number of Pins :
14
Max Output Current :
180mA
Width :
4mm
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Lead Free :
Lead Free
Control Features :
Enable, Reset, Watchdog
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Base Part Number :
TLE7273
Min Input Voltage :
4.5V
Datasheets
TLE72732GV26XUMA1
Introducing Voltage Regulators - Linear Infineon Technologies TLE72732GV26XUMA1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~150°C, Number of Terminations:14, Number of Pins:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:TLE7273, TLE72732GV26XUMA1 pinout, TLE72732GV26XUMA1 datasheet PDF, TLE72732GV26XUMA1 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Infineon Technologies TLE72732GV26XUMA1 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Infineon Technologies TLE72732GV26XUMA1
Enable, Reset, Watchdog Fixed TLE7273 PMIC Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™ Series 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
TLE72732GV26XUMA1 Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. On the Linear IC itself, there are 14 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~150°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 14 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is TLE7273. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 180mA. It operates in the 28A Quiescent Current state. This IC regulator is a part of the Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™ Series of devices. The top supply voltage can be 45V volts.
TLE72732GV26XUMA1 Features
250mV dropout voltage