TLD1020-24-C0700
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLD1020-24-C0700
Manufacturer
Triad Magnetics
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
LED DRIVER CC AC/DC 12-24V 700MA
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Feature :
OCP, OVP, SCP
Termination :
Wire Leads
Number of Outputs :
1
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Efficiency :
84%
Output Power :
17W
Weight :
0.265lb 120.2g
Max Output Current :
700mA
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
CE, cULus
Size / Dimension :
3.74Lx1.57W x 0.98 H 95.0mmx40.0mmx25.0mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Current - Output 1 :
700mA
Series :
TLD1020
Height :
25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-30°C~60°C
Output Current :
700mA
Max Power Dissipation :
20W
Voltage - Output 1 :
24V
Voltage - Output :
12V~24V
Voltage - Input (Max) :
304VAC
Number of Pins :
4
Topology :
AC DC Converter
Termination Style :
Wire Leads
Ratings :
IP66, NEMA 4
Power Rating :
20W
Published :
Type :
Constant Current
Datasheets
TLD1020-24-C0700
Triad Magnetics TLD1020-24-C0700
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD