TLCZ106M004PTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLCZ106M004PTA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0602 (1605 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 4V 0602
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
0.5mm
Case Code (Metric) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15Ohm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
10μF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Molded
Depth :
500μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
4V
Length :
1.6mm
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0602 (1605 Metric)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
500nA
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Size / Dimension :
0.063Lx0.020W 1.60mmx0.50mm
Series :
TLC
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Height :
700μm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C