TLCR106M020RTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLCR106M020RTA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 20V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Factory Lead Time :
23 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Case Code (Imperial) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Capacitance :
10μF
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.5mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
20V
Type :
Molded
Series :
TLC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Length :
2mm
Manufacturer Size Code :
R
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
2µA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
Weight :
5.499807mg
Width :
1.35mm