TLCK106M003QTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLCK106M003QTA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 3V 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Depth :
500μm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Metric) :
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
23 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Tantalum
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
TLC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Molded
Capacitance :
10μF
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Manufacturer Size Code :
K
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3V
JESD-609 Code :
e3
Height :
700μm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15Ohm
Leakage Current :
500nA
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Weight :
652.039032μg
Voltage - Rated DC :
3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1mm
Tolerance :
±20%