TL751M08QKTTRQ1
Mfr.Part #
TL751M08QKTTRQ1
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LIN 8V 750MA DDPAK/TO263
ROHS3 Compliant
Min Output Voltage :
8V
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage Tolerance-Max :
3%
Series :
Automotive, AEC-Q100
Dropout Voltage1-Nom :
0.65V
Quiescent Current :
60mA
Voltage - Input (Max) :
26V
Number of Pins :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Pbfree Code :
yes
Min Input Voltage :
9V
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
8.42mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
TL751
Dropout Voltage :
650mV
Max Output Current :
750mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
1
Thickness :
4.58mm
Number of Regulators :
Max Output Voltage :
8V
Number of Terminations :
5
Mounting Type :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Height :
4.83mm
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage 1 :
8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
PSRR :
55dB (120Hz)
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 750mA
Length :
10.16mm
Output Voltage :
8V
Package / Case :
Datasheets
TL751M08QKTTRQ1
Texas Instruments TL751M08QKTTRQ1
Introducing the TL751M08QKTTRQ1 from Texas Instruments, a leading name in integrated circuits. This IC regulator offers precise voltage regulation, ensuring stable and reliable power supply in a compact DDPAK/TO263 package. With a maximum output voltage of 8V and a current rating of 750mA, it caters to a wide range of applications, making it an indispensable component in various electronic devices and systems.