TL750M05CKTER
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL750M05CKTER
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 5V 750MA 3POWERFLEX
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Configuration :
Positive
Voltage - Input (Max) :
26V
Dropout Voltage :
500mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage Tolerance-Max :
2%
Package / Case :
TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
3
Pbfree Code :
No
Pin Count :
3
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Type :
FIXED
Number of Functions :
1
Quiescent Current :
5mA
Width :
8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
5V
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
0°C~125°C
Number of Terminations :
Number of Regulators :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 750mA
Base Part Number :
TL750
PSRR :
55dB (120Hz)
Output Voltage 1 :
5V
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
Surface Mount
Input Bias Current :
60mA
Min Input Voltage :
6V
Packing Method :
Tape and Reel
Current - Output :
750mA
Terminal Position :
Single
Number of Outputs :
Datasheets
TL750M05CKTER
Texas Instruments TL750M05CKTER
[Voltage Regulators - Linear] Texas Instruments TL750M05CKTER Overview
Introducing the TL750M05CKTER from Texas Instruments, a high-performance linear voltage regulator designed to meet the demanding requirements of modern electronic applications. Engineered with precision and reliability in mind, this IC regulator offers a stable 5V output with a maximum current rating of 750mA, ensuring consistent power delivery for a wide range of devices and systems.
TL750M05CKTER Features
  • Stable 5V Output Voltage
  • Maximum Current Rating of 750mA