TL6120DF300QG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL6120DF300QG
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@50VDC
Outline :
7.40mm x 7.40mm
Mounting Type :
Surface Mount
Actuator Type :
Standard
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Bounce Time-Max :
5ms
Contact Resistance :
50mOhm
Published :
Mechanical Life :
500,000 Cycles
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Current Rating :
50mA
Contact Plating :
Silver
Illumination :
Non-Illuminated
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e4
Number of Switches :
1
Operating Force :
300gf
Electrical Life :
50000 cycles
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Body Breadth :
7.2 mm
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
9 Weeks
Switch Travel :
0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Switch Function :
Off-Mom
Housing Material :
Nylon
Series :
TL6120
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Throw Configuration :
SPST
Body Height :
2.7mm
Voltage - Rated DC :
50V
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Mount :
Surface Mount
Termination :
Gull wing
Actuator Height off PCB, Vertical :
10.00mm
Contact Material :
Bronze, Silver
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Circuit :
SPST-NO
Termination Style :
Gull wing
Body Length or Diameter :
7.2mm