TL5002CDR
Mfr.Part #
TL5002CDR
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG CTRLR BOOST/FLYBACK 8SOIC
Stock
63
In Stock :
63
DC DC Switching Controllers
Output Current :
21mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.6V~40V
Operating Supply Voltage :
40V
Input Voltage (Min) :
3.6V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Base Part Number :
TL5002
Width :
3.91mm
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Switcher Configuration :
Single
Weight :
72.603129mg
Number of Pins :
8
Max Duty Cycle :
100 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Terminations :
8
Number of Outputs :
1
Input Voltage-Nom :
6V
Function :
Step-Up, Step-Up/Step-Down
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Pbfree Code :
yes
Frequency - Switching :
20kHz~500kHz
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Mount :
Surface Mount
Length :
4.9mm
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
40V
Frequency :
500kHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Thickness :
1.58mm
Topology :
Boost, Flyback
Output Configuration :
Positive
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Height :
1.75mm