TL5001IPG4
Mfr.Part #
TL5001IPG4
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC REG CTRLR BUCK/BST/FLYBK 8DIP
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.6V~40V
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Duty Cycle (Max) :
100%
Function :
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Frequency - Switching :
20kHz~500kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
TL5001
Topology :
Buck, Boost, Flyback
Datasheets
TL5001IPG4
Introducing DC DC Switching Controllers Texas Instruments TL5001IPG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:TL5001, TL5001IPG4 pinout, TL5001IPG4 datasheet PDF, TL5001IPG4 amp .Beyond DC DC Switching Controllers Texas Instruments TL5001IPG4 ,we also offer TPS51124RGER, TPS40200MDREP, LTC3851AEMSE#TRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.