TL5001AQDRG4Q1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL5001AQDRG4Q1
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BCK/BST/FLYBK 8SOIC
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Max Input Voltage :
40V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Duty Cycle (Max) :
100%
Output Current :
20mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Switcher Configuration :
Single
Terminal Form :
Gull wing
Output Type :
Transistor Driver
Topology :
Buck, Boost, Flyback
Min Input Voltage :
3.6V
Height :
1.75mm
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Output Configuration :
Positive
JESD-609 Code :
e4
Function :
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Width :
3.91mm
Number of Pins :
8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.6V~40V
Length :
4.9mm
Number of Terminations :
8
Lead Free :
Lead Free
Control Features :
Dead Time Control, Frequency Control
Operating Supply Voltage :
40V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Frequency :
500kHz
Synchronous Rectifier :
No
Quiescent Current :
1.1mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Outputs :
1
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Dual
Series :
Automotive, AEC-Q100
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Output Current :
3A
Frequency - Switching :
20kHz~500kHz
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface Mount :
yes
Max Output Voltage :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
TL5001
Output Voltage :
50V
Thickness :
1.58mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Input Voltage-Nom :
6V
Min Output Voltage :
1V
Weight :
72.603129mg
Datasheets
TL5001AQDRG4Q1
Introducing DC DC Switching Controllers Texas Instruments TL5001AQDRG4Q1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:TL5001, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, TL5001AQDRG4Q1 pinout, TL5001AQDRG4Q1 datasheet PDF, TL5001AQDRG4Q1 amp .Beyond DC DC Switching Controllers Texas Instruments TL5001AQDRG4Q1 ,we also offer TPS51124RGER, TPS40200MDREP, LTC3851AEMSE#TRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments TL5001AQDRG4Q1
DC DC Switching Controllers Texas Instruments TL5001AQDRG4Q1 Overview
TL5001AQDRG4Q1 Features
The TL5001AQDRG4Q1 comes equipped with a variety of features that enhance its adaptability and performance in diverse applications. These include programmable frequency up to 500 kHz, a wide input voltage range, and integrated error amplifiers. Additionally, its low-power standby mode ensures energy efficiency in idle states, while built-in thermal shutdown and over-current protection mechanisms safeguard the device and connected components from potential damage due to overheating or excessive current.