TL4051C12IDCKR
Mfr.Part #
TL4051C12IDCKR
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SC70-5
Voltage Reference
Width :
1.25mm
Tolerance :
±0.5%
Noise - 10Hz to 10kHz :
20μVrms
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Thickness :
900μm
Height :
1.1mm
Length :
2mm
Base Part Number :
TL4051
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
5
Mount :
Max Output Current :
12mA
Min Output Voltage :
1.225V
260
Number of Channels :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pin Count :
5
Number of Pins :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Output Voltage :
1.225V
Current - Cathode :
65μA
Pbfree Code :
yes
Datasheets
TL4051C12IDCKR
Texas Instruments TL4051C12IDCKR
Voltage Reference Texas Instruments TL4051C12IDCKR Overview
TL4051C12IDCKR Features
  • Precision shunt voltage reference
  • Accuracy of 0.5%