TL4050C10IDBZR
Mfr.Part #
TL4050C10IDBZR
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Voltage Reference
Max Output Voltage :
10V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Cathode :
103µA
Tolerance :
±0.5%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Thickness :
1mm
Number of Pins :
3
Pin Count :
3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height :
1.22mm
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Trim/Adjustable Output :
No
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Terminal Pitch :
0.96mm
Width :
1.3mm
Length :
2.92mm
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Output Current :
15mA
Output Voltage :
10V
Base Part Number :
TL4050
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Number of Channels :
Number of Outputs :
Noise - 10Hz to 10kHz :
150μVrms
Datasheets
TL4050C10IDBZR
Texas Instruments TL4050C10IDBZR
Voltage Reference Texas Instruments TL4050C10IDBZR Overview
TL4050C10IDBZR Features
  • Precision voltage reference IC
  • Shunt configuration
  • Accuracy: 0.5%