TL4050A25QDBZR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL4050A25QDBZR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Reference
ECCN Code :
EAR99
Trim/Adjustable Output :
No
Noise - 10Hz to 10kHz :
41μVrms
Base Part Number :
TL4050
Max Output Voltage :
2.5V
Current - Cathode :
65μA
Number of Outputs :
1
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e4
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Number of Functions :
1
Max Output Current :
15mA
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
yes
Output Voltage :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Pin Count :
3
Height :
1.22mm
Number of Pins :
3
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Position :
Dual
Min Output Voltage :
2.5V
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Thickness :
1mm
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
FIXED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Type :
Shunt
Length :
2.92mm
Width :
1.3mm
Terminal Pitch :
0.96mm