TL16C554IPNRG4
Mfr.Part #
TL16C554IPNRG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
80-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC ASYNC COMM ELEMENT 80-LQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Clock Frequency :
16MHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Supply Voltage :
5V
Nominal Supply Current :
50mA
Height Seated (Max) :
1.6mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
Data Rate (Max) :
1Mbps
Mount :
Surface Mount
Width :
12mm
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
QUAD
Data Transfer Rate-Max :
0.125 MBps
Supply Voltage :
5V
Number of Serial I/Os :
4
Number of Channels :
4, QUART
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Part Number :
TL16C554
With False Start Bit Detection :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
External Data Bus Width :
8
Length :
12mm
Number of Pins :
80
Boundary Scan :
No
Address Bus Width :
3
Temperature Grade :
Industrial
Communication Protocol :
ASYNC, BIT
Number of Terminations :
80
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Low Power Mode :
No
Data Encoding/Decoding Method :
NRZ
FIFO's :
16 Byte
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
80-LQFP
Pin Count :
Power Supplies :
5V