TL1220R1BBBYB-HALO
Mfr.Part #
TL1220R1BBBYB-HALO
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Stock
787
In Stock :
787
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Packaging :
Tray
Illumination Type, Color :
LED, Yellow
Factory Lead Time :
10 Weeks
Additional Feature :
YELLOW and BLUE BICOLOR LED
Switch Function :
Off-Mom
Illumination Type :
Illuminated, LED
PCB Hole Count :
7
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Actuator Travel :
0.2032 mm
Feature :
Tactile Feedback
Circuit :
SPST-NO
Mechanical Life :
500,000 Cycles
Body Breadth :
5.9944 mm
Illumination Voltage (Nominal) :
2.3VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Type :
Round Button
Contact Current(DC)-Max :
0.05A
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Termination :
PC Pin
Length - Termination :
0.138 inch
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Series :
TL1220
Electrical Life :
500000 Cycle(s)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Throw Configuration :
SPST
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Actuator Height off PCB, Vertical :
9.90mm
Mounting Type :
Through Hole
Outline :
7.60mm x 6.00mm
Switch Travel :
0.20mm
Illumination :
Illuminated
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.05A@12VDC
Termination Style :
PC Pin
Published :
2009
Actuator Color :
Black
Mount :
Through Hole
Body Length or Diameter :
7.5946mm
Operating Force :
180gf
Actuator Orientation :
Top Actuated
Body Height :
5.5118mm
Actuator Length :
0.055 inch
Contact Resistance :
0.1mOhm