TJ2031830000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TJ2031830000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Contact Mating Finish :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Color :
Gray
Voltage - IEC :
300V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.150 3.81mm
Wire Strip Length :
6-7mm
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Number of Positions :
20
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - UL :
10A
Packaging :
Bulk
Current - IEC :
10.5A
Wire Gauge or Range - mm² :
1.5mm2
Type :
Plug, Female Sockets
Termination Style :
Screw
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Levels :
1
Plug Wire Entry :
180°
Insulation Height :
0.437 11.10mm
Screw Size :
M2
Series :
TJ
Datasheets
TJ2031830000G
Bulk 0.150 3.81mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TJ2031830000G Overview
TJ2031830000G Features
TJ series
TJ2031830000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ2031830000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM