TJ1751530000G
Mfr.Part #
TJ1751530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM
Headers, Plugs and Sockets
Current - IEC :
20A
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Strip Length :
7-8mm
Pitch :
0.200 5.08mm
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Termination Style :
Screw
Screw Size :
M3
Housing Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Torque - Screw :
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Insulation Height :
0.594 15.09mm
Series :
TJ
Number of Positions :
17
Voltage - IEC :
300V
Wire Gauge or Range - AWG :
12-24 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Color :
Green
Contact Material :
Copper
Datasheets
TJ1751530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Copper
TJ1751530000G Overview
TJ1751530000G Features
TJ series
TJ1751530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ1751530000G Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM