TJ1431530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TJ1431530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Contact Mating Finish :
Tin
Housing Material :
Thermoplastic Resin
Number of Positions :
14
Color :
Green
Insulation Height :
0.437 11.10mm
Pitch :
0.150 3.81mm
Current - UL :
10A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Screw Size :
M2
Wire Gauge or Range - AWG :
16-26 AWG
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plug Wire Entry :
180°
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
300V
Torque - Screw :
0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Type :
Plug, Female Sockets
Wire Strip Length :
6-7mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
Positions Per Level :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge or Range - mm² :
0.5-1.5mm2
Number of Levels :
1
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
TJ1431530000G
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets 01-381 Thermoplastic Resin Tin Copper Alloy
TJ1431530000G Overview
TJ1431530000G Features
01-381 series
TJ1431530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ1431530000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM