TJ1151830000G
Mfr.Part #
TJ1151830000G
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM
Insulation Height :
0.594 15.09mm
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Torque - Screw :
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Voltage - IEC :
300V
Screw Size :
M3
Number of Positions :
11
Pitch :
0.200 5.08mm
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
TJ
Number of Levels :
1
Current - IEC :
20A
Wire Gauge or Range - AWG :
12-24 AWG
Termination Style :
Screw
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Contact Material :
Copper
Wire Strip Length :
7-8mm
Color :
Gray
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
TJ1151830000G
Bulk 0.200 5.08mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Copper
TJ1151830000G Overview
TJ1151830000G Features
TJ series
TJ1151830000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ1151830000G Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM