TJ1131030000G
Mfr.Part #
TJ1131030000G
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM
Tin
Voltage - IEC :
300V
Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - IEC :
10.5A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
TJ
Pitch :
0.150 3.81mm
Insulation Height :
0.437 11.10mm
Wire Gauge or Range - mm² :
1.5mm2
Current - UL :
10A
Termination Style :
Screw
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Datasheets
TJ1131030000G
Bulk 0.150 3.81mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TJ1131030000G Overview
TJ1131030000G Features
TJ series
TJ1131030000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ1131030000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM