TJ0651030000G
Mfr.Part #
TJ0651030000G
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM
Insulation Height :
0.594 15.09mm
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Torque - Screw :
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Contact Material :
Copper
Voltage - IEC :
300V
Number of Positions :
6
Current - IEC :
20A
Pitch :
0.200 5.08mm
Datasheets
TJ0651030000G
Bulk 0.200 5.08mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Copper
TJ0651030000G Overview
TJ0651030000G Features
TJ series
TJ0651030000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ0651030000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM