TJ0411030000G
Mfr.Part #
TJ0411030000G
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM
Voltage - IEC :
300V
Packaging :
Bulk
Current - UL :
10A
Screw Size :
M2
Pitch :
0.138 3.50mm
Insulation Height :
0.437 11.10mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Positions Per Level :
4
Wire Strip Length :
6-7mm
Current - IEC :
10.5A
Wire Gauge or Range - mm² :
1.5mm2
Color :
Black
Number of Positions :
4
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
300V
Datasheets
TJ0411030000G
Bulk 0.138 3.50mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TJ0411030000G Overview
TJ0411030000G Features
TJ series
TJ0411030000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ0411030000G Terminal Blocks applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM