TJ0371500000G
Mfr.Part #
TJ0371500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Housing Material :
Thermoplastic Resin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positions Per Level :
3
Insulation Height :
0.594 15.09mm
Packaging :
Bulk
Voltage - UL :
300V
Color :
Green
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Current - UL :
12A
Pitch :
0.197 5.00mm
Torque - Screw :
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Wire Gauge or Range - mm² :
1-2.5mm2
Datasheets
TJ0371500000G
Amphenol Anytek TJ0371500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets 01-500 Thermoplastic Resin Tin Copper Alloy
TJ0371500000G Overview
TJ0371500000G Features
01-500 series
TJ0371500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ0371500000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM