TJ0371300000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TJ0371300000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Termination Style :
Screw
Torque - Screw :
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Voltage - UL :
300V
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Current - IEC :
20A
Wire Strip Length :
7-8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
TJ
Positions Per Level :
3
Packaging :
Bulk
Contact Mating Finish :
Tin
Color :
Orange
Insulation Height :
0.594 15.09mm
Number of Levels :
1
Number of Positions :
3
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current - UL :
20A
Plug Wire Entry :
180°
Wire Gauge or Range - AWG :
12-24 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
0.197 5.00mm
Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
10 Weeks
Screw Size :
M3
Voltage - IEC :
300V
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
TJ0371300000G
Bulk 0.197 5.00mm Orange 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Copper
TJ0371300000G Overview
TJ0371300000G Features
TJ series
TJ0371300000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ0371300000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM