THS3001HVCDGNR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
THS3001HVCDGNR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP CFA 1 CIRCUIT 8HVSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
-3db Bandwidth :
420MHz
Pin Count :
8
Base Part Number :
THS3001
Consumer IC Type :
Video Amplifier
Package / Case :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
65dB
Max Power Dissipation :
1.71W
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Input Offset Voltage (Vos) :
1mV
Mounting Type :
Surface Mount
Common Mode Rejection Ratio :
62 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
8
Amplifier Type :
Current Feedback
Number of Terminations :
Bandwidth :
420000 kHz
Slew Rate :
6500V/μs
Number of Functions :
1
Operating Supply Current :
6.9mA
Gain Bandwidth Product :
1.75GHz
Length :
3mm
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
9V~37V ±4.5V~18.5V
Output Current per Channel :
120mA
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
ECCN Code :
EAR99
Number of Channels :
1
Pbfree Code :
yes
Current - Input Bias :
2µA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Nominal Supply Current :
9.5mA
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Circuits :
Datasheets
THS3001HVCDGNR
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments THS3001HVCDGNR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:THS3001, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Bandwidth:420000 kHz, Number of Channels:1, Operating Temperature:0°C~70°C, THS3001HVCDGNR pinout, THS3001HVCDGNR datasheet PDF, THS3001HVCDGNR amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Texas Instruments THS3001HVCDGNR ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments THS3001HVCDGNR
1 Channels 120mA per Channel 2μA 62 dB Instrumentational OP Amps 9V~37V ±4.5V~18.5V THS3001 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
THS3001HVCDGNR Overview
Packaged in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the Current Feedback type. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. There is a growing number of terminations approaching the number of 8. The pins on this board total to 8 in total. A total of 8 pins are present on the instrumentation amplifier. There is an input offset voltage of 1mV for this buffer op amp. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of 0°C~70°C . As long as the supply current of the chip does not exceed 6.9mA, this op amp ic can operate. During the manufacturing process, this buffer amplifier is divided into 1 circuits. As far as the device is concerned, buffer amplifier has 1 channels. In this case, VIDEO AMPLIFIER can be used to sort the op amps by the type of consumer IC in the part.
THS3001HVCDGNR Features
8 Pins