THJB156K010RJN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
THJB156K010RJN
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
15μF
Additional Feature :
STANDARD: AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
175°C
HTS Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
10%
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
4.5 %
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Reference Standard :
AEC-Q200
Tan Delta :
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Length :
3.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Polarity :
POLARIZED
Size Code :
Factory Lead Time :
21 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
J BEND
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height :
2.1mm
Leakage Current :
0.0015mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
2.8mm