THF107K020P1G-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
THF107K020P1G-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm
Voltage - Rated DC :
20V
Dielectric Material :
Tantalum
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
100μF
Dissipation Factor :
8 %
Length :
23.42mm
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
7.34mm
Size / Dimension :
0.351Diax0.786L 8.92mmx19.96mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
640 μm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
10μA
Packaging :
Bulk
Type :
Hermetically Sealed
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
3.3A
Tolerance :
±10%