THA561M150AC1C
Mfr.Part #
THA561M150AC1C
Description
CAP ALUM 560UF 20% 150V FLATPACK
Operating Temperature :
-55°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
470mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
560μF
Series :
THA
Ripple Current @ High Frequency :
1.53A @ 20kHz
Size / Dimension :
2.118Lx0.953W 53.80mmx24.20mm
Voltage - Rated :
150V
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
Datasheets
THA561M150AC1C
Cornell Dubilier Electronics THA561M150AC1C
THA 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.118Lx0.953W 53.80mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack