TFR12PA10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFR12PA10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG HSG 12POS 5.08MM
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Product Category :
Automotive Connectors
Feature :
Flame Retardant
Fastening Type :
Latch Lock
Product Status :
Active
Number of Rows :
4
Base Product Number :
TFR12
Product Type :
Automotive Connectors
Subcategory :
Connector Type :
PLUG
Number of Positions :
12
Contact Type :
MALE OR FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS :
Details
Contact Termination :
Crimp and Solder
Row Spacing :
0.200 (5.08mm)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Features :
Flame Retardant
Published :
Note :
Contacts Not Included
Color :
Gray
Brand :
Series :
Trident Rectangular
Pitch :
0.200 5.08mm
Datasheets
TFR12PA10
ITT Cannon TFR12PA10
4 Rows Plug Bulk Gray 12 Positions Free Hanging (In-Line) Male or Female Crimp and Solder Trident Rectangular
TFR12PA10 Overview
TFR12PA10 Features
Trident Rectangular series
TFR12PA10 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
TFR12PA10 Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM