TEH100M2R50JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TEH100M2R50JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
RES 2.5 OHM 5% 100W TO247
Stock
238
In Stock :
238
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Rated Power Dissipation (P) :
3.5W
Series :
TEH100
Depth :
5.21mm
Power Rating :
100W
Terminal Pitch :
10.42mm
Voltage - Rated :
350V
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Additional Feature :
NON-INDUCTIVE; POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 100W
Size / Dimension :
0.620Lx0.195W 15.75mmx4.95mm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.825 20.96mm
Max Operating Temperature :
175°C
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
100W
Resistance :
2.5Ohm
Lead Pitch :
10.42mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
14.48mm
Construction :
RECTANGULAR
Lead Diameter :
1.67 mm
Package / Case :
TO-247-2
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Min Operating Temperature :
25°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
20.955mm
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
10.16mm
Terminal Shape :
Flat
Voltage - Rated DC :
350V
Composition :
Thick Film
Published :
2015
Temperature Coefficient :
250ppm/°C
Datasheets
TEH100M2R50JE
Ohmite TEH100M2R50JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.5Ohm, Thick Film,