TEA1753LT/N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TEA1753LT/N1
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
GREENCHIP III SMPS CONTROL IC
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Power Supply Controllers, Monitors
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pin Count :
16
Output Isolation :
Isolated
Voltage - Start Up :
22V
Terminal Pitch :
1.27mm
Series :
GreenChip™ III
JESD-30 Code :
R-PDSO-G16
Switcher Configuration :
Boost
Input Voltage-Nom :
20V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Topology :
Flyback
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
15V~38V
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Fault Protection :
Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
16
Control Mode :
CURRENT-MODE
Frequency - Switching :
250kHz
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Base Part Number :
TEA1753
Input Voltage (Max) :
650V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
250W
Length :
9.9mm
HTS Code :
Internal Switch(s) :
No
Width :
3.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Control Technique :
RESONANT CONTROL
Height Seated (Max) :
1.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
TEA1753LT/N1
Introducing Power Supply Controllers, Monitors NXP Semiconductors TEA1753LT/N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Base Part Number:TEA1753, TEA1753LT/N1 pinout, TEA1753LT/N1 datasheet PDF, TEA1753LT/N1 amp .Beyond Power Supply Controllers, Monitors NXP Semiconductors TEA1753LT/N1 ,we also offer FAN6204AMX, UCC24610DR, LM3880MF-1AE/NOPB, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.