TDM120AL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TDM120AL
Manufacturer
Littelfuse
Description
RELAY TIME DELAY 1023S 10A 120V
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Time Delay Relays
Function :
On-Delay
Number of Pins :
8
Factory Lead Time :
6 Weeks
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Series :
TDM
Contact Rating @ Voltage :
10A @ 120/240VAC
Delay Time :
1 Sec ~ 1023 Sec
Published :
2016
Relay Type :
Mechanical Relay
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Socketable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply :
120VAC
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)