TDH50H10R0FE-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TDH50H10R0FE-TR
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
TO-263 HEATSINKABLE THICK FILM R
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Technology :
Thick Film
Power (Watts) :
50W
Temperature Coefficient :
Brand :
Package / Case :
Features :
Non-Inductive
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Series :
TDH50
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Failure Rate :
Power Rating :
50 W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Product Status :
Obsolete
Height - Seated (Max) :
0.185" (4.70mm)
Application :
High Power
Tolerance :
±1%
Product :
Thick Film Resistors SMD
Package :
Cut Tape (CT)
Height :
4.5 mm
Resistance :
10 Ohms
Supplier Device Package :
DPAK
Packaging :
MouseReel
Width :
10.1 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product Type :
Thick Film Resistors
Length :
10.3 mm
RoHS :
Details
Number of Terminations :
2
Datasheets
TDH50H10R0FE-TR
Ohmite TDH50H10R0FE-TR
TDH50 Series, Thick Film, 10 Ohms, 50W, ±1%, -55°C ~ 155°C