TDH35P47R0JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TDH35P47R0JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
RES SMD 47 OHM 5% 35W D2PAK
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e2
Max Power Dissipation :
35W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.185 4.70mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Pitch :
5.08mm
Published :
2011
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Terminal Shape :
Gull wing
Depth :
4.5mm
Resistance :
47Ohm
Feature :
Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
4.4958mm
Lead Length :
4.8mm
Additional Feature :
RATED POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 35W
Voltage - Rated DC :
350V
Size / Dimension :
0.398Lx0.378W 10.10mmx9.60mm
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Bulk
Power Rating :
35W
Size Code :
4034
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
4.5mm
Voltage - Rated :
350V
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Series :
TDH35
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
TDH35P47R0JE
Ohmite TDH35P47R0JE
FIXED RESISTOR TDH35 Series, Thick Film, 47Ohm, ±5%, -55°C~150°C