TDC825K025NSF-F
Mfr.Part #
TDC825K025NSF-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 8.2UF 10% 25V RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Manufacturer Size Code :
F
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
6 %
Diameter :
6.35mm
Lead Pitch :
3.17mm
Package / Case :
Radial
Type :
Conformal Coated
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
510 µm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TDC
Capacitance :
8.2μF
Published :
Polarity :
Polar
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.250Dia 6.35mm
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
25V
Tan Delta :
0.06
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.125 3.18mm
Leakage Current :
1.6μA
Datasheets
TDC825K025NSF-F
Cornell Dubilier Electronics TDC825K025NSF-F
8.2μF ±10% 2-Termination Polar Tantalum 1.6μA Bulk Radial
TDC825K025NSF-F Overview
TDC825K025NSF-F Features
a leakage current of 1.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %