TDC686M025WSG-F
Mfr.Part #
TDC686M025WSG-F
Description
CAPACITOR SOLID TANTALUM RADIAL
Tantalum Capacitors
Size Code :
1 (Unlimited)
Width :
8.89mm
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.01mA
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Negative Tolerance :
20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Length :
8.89mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.06
Capacitance :
68µF
Height :
16.51mm
Positive Tolerance :
20%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Pitch :
6.35mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
TDC686M025WSG-F
68μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.01mA Bulk
TDC686M025WSG-F Overview
The leakage current of this capacitor is 0.01mA. On this device, the terminal pitch amounts to 6.35mm.Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
TDC686M025WSG-F Features
a leakage current of 0.01mA in this capacitor
a terminal pitch of 6.35mm on this device